Profilfilm for Fiskeristyrelsen

KUNDE

Fiskeristyrelsen

OPGAVE

film · foto

DATO

30. december 2019

På eventyr i smukke Danmark – fra det brusende Vesterhav til det summende København.

 

Kernefortælling

Fiskeristyrelsen havde brug for en film der skulle sætte en billedside til deres nye kernefortælling. Filmen havde to formål: Den skulle øge de ansattes stolthed over at være ansat i organisationen. Og så skulle den bruges i rekrutterings-øjemed.

Fiskeristyrelsen havde nogle klare idéer ift. hvilke lokationer og skibe de gerne ville have med, men jeg fik ellers ret frie hænder til at tilrettelægge filmen, så jeg fik det helt rigtige udtryk frem.

Danmark rundt

Henover en periode på et halvt år nåede jeg langt omkring. Lige fra det brusende Thyborøn – ombord på skibet Vestkysten, til Augustenborg på Als og til det travle København.

Det var vigtigt for styrelsen, at filmen viste mange facetter og at de meget forskellige grene i organisationen alle blev eksponeret.

Profilfilm for Fiskeristyrelsen

PORTFOLIE

Se nye cases

film
YAVICA
Fast decisions. Faster actions.
identitet · web
Revision & Råd
Revision & Råd: En visuel identitet bygget på tal og tillid
foto
REHPA
Portrætter med personlighed: Mød Michael
film · foto
AP Pension
Portræt af Michael Kvium
film · foto · identitet · web
DANA Technology
Stærkere branding af industrivirksomhed
film · foto · identitet · web
STENSBO
Rebranding af ingeniørfirma
film
Svendborg Kommune
Fortællingen om arbejdspladsen Svendborg Kommune